poniedziałek, marca 30

Praktyczne i estetyczne donice


Swego czasu popularną dekoracją były rośliny zasadzone w donicach oplecionych rattanem - ceramiczna lub plastikowa donica nadawała się do przechowywania w niej gleby, nie była jednak szczególnie estetyczna, zasłaniano ją więc naturalnie wyglądającym, estetycznym rattanem, który sam w sobie nie nadawał się do sadzenia w nim roślin.

 

Rozwiązanie to było stosunkowo dobre, miało jednak swoje wady: rattan odbarwia się pod wpływem wielu czynników, oblanie go kawą lub czerwonym winem pozostawia nieusuwalne plamy. Chłonie również wodę i nie może być stosowany w miejscach bardzo wilgotnych. Pozbawiony tych wad jest jego syntetyczny odpowiednik - żywica polimerowa wzbogacana o utwardzacze UV o nazwie technorattan. Nie tylko nie odbarwia się on nieodwracalnie ani po zabrudzeniu, ani pod wpływem silnego słońca czy zimna, ale jego czyszczenie jest wręcz dziecinnie proste: wystarczy zwilżona ściereczka.
Donice z tego materiału mogą służyć do hodowli wszystkich rodzajów roślin - zarówno tych wymagających wilgotnej gleby, jak i suchej, światłolubnych oraz nie. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to wybranie odpowiedniego rozmiaru, aby roślina miała dosyć miejsca na korzenie. Jest odporny na wodę, co oszczędza zmartwień związanych z możliwością przeciekania wody w czasie podlewania i uszkodzenia podłoża - donica z technorattanu może nie powodując obaw mieszkańców stać na drewnianej podłodze lub dywanie.
Poza tymi zaletami, syntetyczny odpowiednik rattanu jest bardzo estetyczny. Dzięki temu, że z założenia przypomina naturalny materiał, pasuje nie tylko do nowoczesnych, futurystycznych wnętrz, ale też wszędzie tam, gdzie stawia się na klasykę i naturalność. W sprzedaży dostępne są bardzo liczne wersje rozmiarów, kolorystyki, kształtów i splotów wyrobów z tej syntetycznej żywicy, co umożliwia dobranie odpowiedniej donicy do każdej rośliny, pasującej estetycznie do każdego otoczenia, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki swojej wytrzymałości technorattan może bowiem być stosowany również na balkonach, tarasach, gankach i w ogrodach.

3 komentarze:

  1. a ja kupiłam plastikowe a wyglądają jak z technorattanu i są [praktyczne i eleganckie

    OdpowiedzUsuń
  2. ooo a gdzie mój komentarz ???

    OdpowiedzUsuń
  3. witaj, nie zamierzam teraz sprzedawać donic:-)) pozdrawiam Gosia

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...