wtorek, sierpnia 25

Pomysł na skos na poddaszu

Poddasze przez wielu traktowane jako pomieszczenie przeznaczone na strych odchodzi do lamusa. Dla wielu, w tym szczególnie architektów, jest ono swoistą wisienką na torcie podczas urządzania pomieszczeń składających się na funkcjonalny i przytulny dom. Nieodłącznym elementem poddasza są skosy, które niestety mogą spędzić sen z powiek podczas tworzenia wielu projektów zabudowy poddasza. Ich zagospodarowanie bywa trudne, jednak przy zastosowaniu się do kilku czynników, to zło konieczne może zostać wykorzystane jako element nadający charakteru i uroku.


Po pierwsze funkcjonalność
Zanim zdecydujemy, co będzie znajdowało się na poddaszu, weźmy pod uwagę przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej. Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj dachu, a także stopień nachylenia jego połaci. I tak najwięcej miejsca możemy uzyskać wówczas, gdy ścianka kolankowa ma wysokość 110 cm (wzwyż), a dach jest stosunkowo stromy - masardowy lub dwuspadowy. Utrudnieniem może być natomiast dach namiotowy. Przestrzeń pod nim jest trudna zagospodarowania, ale  jest to zadanie do zrealizowania. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie pomieszczenie ma zostać urządzone.
Salon, sypialnia, a może...łazienka?
Przemyślana zabudowa poddaszy pozwoli stworzyć pomieszczenie, które pomieści salon, sypialnię a może nawet łazienkę. Od lat prym w tej kwestii wiedzie sypialnia z dużym łóżkiem ustawionym pod skosem i niskie komody ustawione pod ściankami kolankowymi. Doskonale sprawdza się także jako salon, gdzie pod skosami zamieszcza się półki, a w przypadku, gdy ścianka kolankowa jest dość wysoka, idealnie wpasowuje się komplety wypoczynkowe. Poddasze jest także doskonałym pomieszczeniem przeznaczonym na pokój dziecinny, w którym podobnie jak w przypadku salonu, skosy można wykorzystać przeznaczając je pod półki. Zmieścimy tam także pojemniki na zabawki. Ponadto przy odpowiedniej zabudowie skosów - ustawimy pod nimi również łóżeczko. Od kilku lat popularne staje się także zagospodarowanie poddasza na łazienkę, a skosów na miejsce, gdzie może stanąć wanna, czy też sedes.
Pomysłów na skosy jest wiele, a jak je wykorzystamy zależy już nie tylko od możliwości danego pomieszczenia, ale przede wszystkim - naszej wyobraźni, dzięki której poddasze może stać się wygodnym i funkcjonalnym pomieszczeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...