wtorek, stycznia 13

Rozgrzej się zimą!


Kiedy robi się zimno, rośnie ryzyko przeziębienia. A wtedy: leki, ciepły koc i absolutna niezdolność do wykonywania nawet najbardziej podstawowych obowiązków.
Ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak rozgrzać się w zimie.
Trzymacie się ciepło!
 

Śniadanie to podstawa

Owszem, dobre suplementy diety czy preparaty na wzmocnienie odporności mogą zadziałać. Jednak tym, co powinno być naszą podstawą, jest porządne śniadanie. Na początek dnia, zwłaszcza w zimie, warto się dobrze najeść. I nie zapomnieć, że kiedy na dworze zimno, na talerzu powinno być gorąco.
Co wchodzi w grę? Na przykład owsianka, które dostarczy białka i protein, a do tego obniży cholesterol. Warto wzbogacić smak dodając orzechów, rodzynek czy jagód goi. Można zdecydować się na kaszę jaglaną lub inną potrawę zbożową.
Trzeba przy tym pamiętać, że chociaż takie porządne śniadanie da nam napęd na wiele godzin, powinniśmy przemyślnie rozplanować kolejne posiłki. W zimie lepiej jeść nawet pięć razy dziennie. W ten sposób energia dostarczana będzie do organizmu regularnie, pomagając mu w walce z zimnem.

Na przekąskę – bakalie

Inna sprawa, że niezależnie od tego, co się je, w ciągu dnia zawsze pojawia się ochota na coś smacznego. W lecie mogą to być lody albo ciastko, w zimie lepiej zadbać o to, aby małe co nieco było bardziej przemyślane.
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w różnego rodzaju bakalie. Podstawą powinny być orzechy, ale też słonecznik czy pestki dyni. Żeby się nie znudzić, można je posypać cynamonem (albo, jeśli ktoś lubi eksperymenty – chili). Orzechy obniżają ciśnienie krwi, dostarczają także kwasów Omega-3 (których głównym źródłem są jednak ryby).

Zadbaj o zioła

Dla leniwych dobrym pomysłem jest kupno herbat ziołowych. Te znaleźć można w każdej aptece internetowej. Alternatywą jest samodzielne komponowanie własnych zestawów.
Podstawą są zwykle goździki. Pobudzają krążenie, działają antyseptycznie, łagodzą ból. Można je dodawać do herbaty, ale też kawy czy barszczu. Oprócz goździków warto sięgnąć po imbir, który rozgrzewa i poprawia krążenie krwi. Dodaje też specyficznego smaku, urozmaicającego zwykła herbatę.
Miłośnicy kawy mogą sięgnąć po cynamon. Łagodzi osłabienie i zmniejsza problemy z zakatarzeniem. Można również dodać do kawy kardamonu, który z kolei łagodzi kaszel i wzmacnia organizm. I znowu – taka kawa będzie zarówno zdrowsza, jak i ciekawsza smakowo.

Co jeszcze?

W zimie dobrze jest jeść warzywa i owoce. Kiedyś był z tym problem – w naszym klimacie świeże dary natury dostępne są raczej latem i jesienią. Dziś można z powodzeniem urozmaicać dietę choćby importowanymi cytrusami. Warto wykorzystywać je w całości. Miąższ pomarańczy zjeść, a skórkę dodać do herbaty.
Dzięki warzywom i owocom organizm dostanie dawkę potrzebnych mu witamin. Kto nie lubi natury, może oczywiście skorzystać z różnego rodzaju preparatów i suplementów diety. W końcu chodzi o to, żeby dostarczyć do organizmu to, czego potrzebuje. A jak – to już kwestia indywidualna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...